Uyuz Tedavi edilmezse ne olur?

Photo of author

Yazar Dr. Büsra Gezik

Uyuz, Scabies olarak da bilinen, insandan insana temas yoluyla bulaşan bir parazit hastalığıdır. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu parazitler, nesillerini devam ettirmek için insan derisinin altına yumurtalarını bırakırlar. Yani yaşamak ve üremek için insan vücudunu kullanırlar. Bu nedenle cansız ortamda uzun süre yaşayamazlar.

Uyuzun belirtileri arasında sıcaklıkla artan kaşıntı, yani gece kaşıntısı, ailede birden fazla kişinin kaşınması, özellikle eşlerin beraber kaşınması vardır.

Kaşıntı bölgeleri:

  • göbek
  • bacaklar
  • el ve parmak araları
  • el bilekleri
  • koltuk altları
  • Yetişkinlerde boyun üstünde kaşıntı görümemekle beraber, bebeklerde yüzde kaşıntı görülmektedir.

Tedavisinde topikal cilt losyonları ve kremler kullanılır. Tedavi ve belirtileri için videolara göz atabilirsiniz.

Uyuz Tedavi edilmezse ne olur?

Kaşıntı ve tahrişin artması: Scabies akarlarının neden olduğu kaşıntı, tedavi edilmezse zamanla daha da kötüleşir. Bu durum uyku problemlerine, konsantrasyon zorluğuna ve genel yaşam kalitesinde düşüşe yol açar.

Cilt enfeksiyonları: Yoğun kaşıntı, cildin tahriş olmasına ve yaralanmasına neden olarak bakteriyel veya viral enfeksiyonlara neden olur. Bu enfeksiyonlar, impetigo veya selülit gibi daha ciddi durumlara yol açabilir.

Kalıcı izler: Kaşıntı nedeniyle sürekli kaşımak, deride kalıcı izlere neden olur.

Uyuzun tekrarlaması: Scabies tedavisi edilmezse, akarlar tekrar çoğalır ve hastalık tekrarlar.

Diğer kişilere bulaşma: Scabies oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Tedavi edilmeyen bir hasta, aile üyeleri, cinsel partnerleri ve yakın temas halinde olduğu diğer kişilere hastalığı tekrar tekrar bulaştırırlar.

Kabukluuyuz: Zayıf bağışıklık sistemine sahip kişilerde kabuklu uyuz adı verilen daha şiddetli bir uyuz türü gelişir. Bu tür uyuz daha bulaşıcıdır ve tedavi edilmesi daha zordur.

Uyuz belirtileri yaşıyorsanız, bir doktora görünmeniz önemlidir. Scabies, ilaç tedavisi ile kolayca tedavi edilebilen bir hastalıktır. Erken teşhis ve tedavi, komplikasyon riskini azaltmaya ve hastalığın yayılmasını önlemeye yardımcı olur.

Uyuz tedavisi edilmezse ne kadar sürede komplikasyonlar ortaya çıkar?

Komplikasyonların ortaya çıkma süresi kişiden kişiye değişir. Bazı kişilerde semptomlar birkaç hafta içinde ortaya çıkarken, bazılarında aylar sürebilir. Bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde komplikasyon riski daha yüksektir.

Uyuz tedavisi edilmezse ne olur?

Scabies tedavisi edilmezse, kaşıntı, cilt enfeksiyonları, kalıcı izler, hastalığın tekrarlaması ve diğer kişilere bulaşma gibi komplikasyonlara yol açar. Kabuklu uyuz adı verilen daha şiddetli bir türü de gelişebilir.

Uyuzdan nasıl korunabilirim?

Uyuzdan korunmanın en iyi yolu, hastalıklı kişilerle yakın temastan kaçınmaktır. Uyuzlu biriyle temas halindeyseniz, bir doktora görünmeniz ve tedavi almanız önemlidir. Ayrıca, yatak takımları, havlular ve giysiler gibi kişisel eşyalarınızı en az 60°C’de yıkayarak ve ütüleyerek akarların yok edilmesini sağlayabilirsiniz.

Uyuzla ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, aşağıdaki kaynaklara başvurabilirsiniz:

Leave a Comment