Izometrik Egzersiz Nedir?

Photo of author

Yazar Dr. Büsra Gezik

İzometrik egzersiz, kasın boyunun uzamadan kasın tonusunun arttığı hareketlerdir. Örneğin, bir duvarı itmek kasın boyunu değiştirmez ama kası güçlendirir. Bel, boyun ve diz ağrılarının çoğu aslında kasların güçsüzlüğünden kaynaklanır. Her seyden önce duruş bozukluklarının temel nedeni kasların zayıflamasıdır. Örneğin, dik durmak için sırt kaslarının ve karşılayan göğüs ve karın kaslarının güçlü olması önemlidir. Aynı şekilde bel kasları zayıf olan kişilerin günlük hayatta yaptığı hareketlerle bağlara ve sinirlere zarar verme ihtimali daha yüksektir.

İzometrik Egzersiz Nasıl Yapılır?

Bu egzersizleri yapmak oldukça kolaydır. Spor salonuna gitmenize ya da evden uzaklaşmanıza gerek yoktur. Evde çok rahat yapabileceğiniz egzersizlerdir. Burada önemli olan, akut ağrıda egzersiz yapmamaktır. Şiddetli bel ve boyun ağrısında istirahat öneriyoruz. Örneğin bel ağrınız yeni başlamışsa ve şiddetliyse, beliniz tutulmuşsa, bacaklarınıza vuruyorsa istirahat etmelisiniz. Izometrik egzersizleri doktorunuza danışmadan başlamamalısınız.

Boyun Egzersizleri

Akut başlangıçlı boyun ağrınız yoksa ve boyun kaslarınızı güçlendirmek istiyorsanız, aşağıdaki resimlerdeki hareketler boyun için en faydalı egzersizlerdir. Yani boyun ağrısı yaşamamak ve günlük boyun ağrılarının azalması için bu izometrik egzersizleri yapmalısınız. Masa başı çalışanlar ve öğrenciler için özellikle önerdiğim hareketlerdir.

Fleksiyona Direnç: Ellerini alnın üzerine koy, başı öne doğru iterken ellerinle engel olmaya çalış. 10’a kadar say ve 3 defa tekrarla.

Boyun-egzersizi

Ekstansiyona Direnç: Ellerini başın arkasına (enseye değil) koy ve başını arkaya doğru iterken ellerinle engel olmaya çalış. 10’a kadar say ve bırak. 3 defa tekrarla.

  • Yana Eğilmeye Direnç: Sağ elini yüzün sağ tarafına koy ve başını sağa doğru iterken sağ elle engel olmaya çalış. 10’a kadar say ve bırak. 3 defa tekrarla. Aynı hareket sol elle sola doğru tekrarlanır.
  • Döndürmeye Direnç: Sağ elini başın sağ arka kısmına, sol el sol şakağa koy. Sağ omuzun üzerinden bakmaya gayret eder gibi elin direncine karşı baş sağa dönmeye zorlanır. Bu durumda 10’a kadar say. Hareket el değiştirilerek aksi yönde tekrarlanır.
izometrik-boyun-egzersizleri

Sonuç olarak bu egzersizler, düzenli yapıldığında boyun kaslarınızı güçlendirir ve duruşunuzu düzeltmeye yardımcı olur.

Bel egzersizleri için tıklayın…

Not: Bu bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye yerine geçmez. Herhangi bir sağlık sorunu yaşıyorsanız, lütfen bir doktora danışın.

2 thoughts on “Izometrik Egzersiz Nedir?”

Leave a Comment