Doktor Tavsiyesi: Diyet Başarısızlığının Gizli Nedenleri

Photo of author

Yazar Dr. Büsra Gezik

Her yıl binlerce insan pazartesi günleri diyet başlar ve salı günü başarısızlıkla sonuçlandırır. Bu durum psikolojik huzursuzluklar, tartıya çıkma korkusu, anksiyete gibi problemlere yol açabilir. Bu yazıda kolay kilo vermenin nasıl daha mümkün olduğunu ve diyete başlamaz hazırlık yapmayı ele alacağım.

1.Diyete Psikolojik Hazırlık

İlk önerim:Diyet yapıyorum.” gibi cümlelerle beyninizi sınırlamayın. Bunun yerine, “Midemi daha az yoracağım. Acıkmadan yemeyeceğim.” gibi daha somut hedefler belirleyin. Daha fazla su içerek açlık hissini geciktirebilirsiniz. Ayrıca araştırmalar gösteriyor ki, televizyon izlemek yerine herhangi bir hobi ile meşgul olursanız canınız bir şey yemek istemeyecektir.

2.Diyete Fizyolojik Hazırlık

İkinci önerim ise insülin seviyesini düşürmek için birkaç gün oruç tutabilirsiniz (ancak bu her zaman işe yaramayabilir, çünkü orucu bozduktan sonra kişi kendini kontrol edemeyip aşırı yemek yiyebilir). Veya aralıklı oruç deneyebilirsiniz (bu yöntemde, belirli saatlerde yemek yiyip kalan zamanlarda su içersiniz). Peki neden insülin seviyesini düşürmeliyiz? Çünkü karbonhidrat ve şeker yediğimizde insülin seviyesi yükselir ve karaciğere fazla şekeri yağa dönüştürmesini emreder. Aynı zamanda kan şekerini düşürmekten sorumlu olan bu hormon kanda dolaştıkça açlık hissini de tetikler.

Ayrıca aşırı karbonhidrat tüketimini takiben posthipoglisemi hiperglisemisi adı verilen bir durum ortaya çıkar. Bu durum, birçok kişinin yemekten sonra uyku basması ve baş ağrısı gibi semptomlar yaşaması anlamına gelir. Asıl neden ise aşırı insülin salınımıdır.

3.Uygun Diyet Seçimi

Üçüncü önerim ise eğer sağlık probleminiz yoksa veya doktorunuz/diyetisyeniniz onay veriyorsa Ketojenik Diyet yapmanızdır. Aslında bu diyetin amacı da vücutta enerji kaynağı olarak “keton” adı verilen yağ yakma ürünlerini kullanmasını sağlamaktır. Aynı zamanda protein açısından da zengindir ve insülin seviyesini düşürür.

Araştırmalar gösteriyor ki ketojenik diyet yapanlarda iştah azalması gibi bir etki oluşmaktadır. Ketojenik diyetle ilgili detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

4.Gizlilik

Bu kesinlikle kişisel deneyimlerimin getirdiği bir öneridir. Kesinlikle ve kesinlikle kimseye diyette olduğunuzu söylemeyin. Birçok insan aslında bunu yapmaktadır. Bir nedenden dolayı diyette başarısız olabilirsiniz ve insanlar bu nedenleri anlamazlar. Size yargılayıcı gözlerle bakabilirler. Bu psikolojinizi olumsuz etkiler.

Daha önce başarısız olduğunuzu düşündüğünüz diyet denemelerini hatırladığınızda, sizce gizlilik ilkesini korumadığınız için olumsuz etkilenmiş olabilir misiniz? Lütfen bunu bir düşünün. Kendinizi başkalarına karşı savunmaya çalışmak ve her şeyi açıklama ihtiyacı hissetmek, diyet yapmayı daha da stresli hale getirir. Bu nedenle, diyetiniz ve hedefleriniz hakkında gizli kalmak, psikolojik açıdan daha faydalıdır.

Unutmayın, önemli olan kendi sağlığınızdır.

Soru ve görüşlerinizi bekliyorum.

Sağlıklı günler dilerim!

Leave a Comment